czwartek, 14 lipca 2011

Rzecz o tablecie graficznym

Od niedawna mam tablet graficzny. Taka fajna rzecz do rysowania różniastej grafiki. Bardzo chciałam mieć tablet i, całe szczęście, nie żałuję, że go mam. Ogarnięcie działania tego przedmiotu jest tak naprawdę kwestią chwili, a możliwości jakie daje są nieskończone. Konieczne jest przetarcie się w przypadku, gdy ma się takie coś pierwszy raz pod ręką.

Co do rysowania w ogóle. Nie jestem zwolenniczką „miziania” obrazków. Co przez to rozumiem? Nie ważne czy maluję, rysuję, zwykle robię to szybką ręką, szybkimi pociągnięciami. Nie lubię wykańczać (dosłownie i w przenośni...) W praktyce jednak częściej miziam i wykańczam… Cóż, tego wymaga porządna praca i porządna grafika. Zamieszczam w poście parę bardzo szybkich rysunków krzewów. Były robione w PSE v. 7. Pędzle tutaj dają możliwości naprawdę bardzo fajnego i szybkiego rysunku ideowego.
 
Mój tablet to Pentagram Designer - wiele osób uważa tę firmę za śmieć, generalnie nie kłócę się o wyższość tabletów Wacom, ale cena... A z pentagramem jest tak (jak się okazało), że za bardzo przystępną cenę jest porządny tablet i to z tym indukcyjnym piórkiem, więc rzecz warta uwagi.


tłumacz niemiecki poznań

WIZYTÓWKA

Jednym z moich świeższych pomysłów jest projekt wizytówki, mojej osobistej wizytówki. Najpierw do głowy wpadła mi szara koperta, potem z łatwością przyszło powiązanie ze znaczkiem, pieczątką, metryczką adresata. Jako że dobrym pomysłem jest umieszczanie napisów w górnej części wizytówki w układzie pionowym, listek koperty okazał się miejscem wprost do tego przeznaczonym. Jak wspomniałam pierwotnie miała być to szara koperta z czerwonymi napisami.
W ogóle dizajn był zakrojony na o wiele większe działanie. Wariantów na tę wizytówkę miałam wiele, pokrótce coś o nich powiem. 
Po pierwsze zastanawiałam się nad zadrukiem – czy drukować na kartce szarej czy zadrukowywać tłem kartkę białą. To po pierwsze. Po drugie miałam pomysł, aby wizytówka była rzeczywiście taką małą kopertą, aby wydrukować siatkę koperty, wyciąć ją i skleić, ponadto, żeby była to wizytówka w wizytówce. Chciałam, żeby w małej kopercie znajdowała się zwykła wizytówka w podobnym dizajnie, niosąca te same bądź dodatkowe informacje – w tej sposób ktoś mógłby się jeszcze podzielić moją wizytówką.
Był jeszcze pomysł, aby wydrukować wizytówkę z listkiem koperty, który byłby potem zagięty – tu nie byłaby potrzebna graficzna imitacja cienia na wydruku.

Ostatecznie z powodu lęku o przerost formy nad treścią i z upodobania do przejrzystości moja wizytówka jest kopertą białą i nie jest formą przestrzenną,  jak widać poniżej. Na razie tak pozostanie, kto wie może wkrótce wydam limitowaną edycję własnych, dizajnerskich wizytówek. Ale to przyszłość.
osłona balkonowa

wtorek, 12 lipca 2011

Logo do projektu „SZARE NA ZIELONE”

Jak wspomniałam na marginesie, architektura krajobrazu  to dla mnie warte uwagi zajęcie. Stąd ten projekt, wykonany w ramach większej inicjatywy zamieniania szarych szkół na szkoły zielone. Bardzo piękna inicjatywa, aczkolwiek nie do popisywania się twórczością. Projekt do realizacji nie może być projektem wybitnym. Jeszcze nie teraz, jeszcze nie w Polsce.
 
Tutaj zamieszczam nie sam projekt, a logo do niego. Inspiracją był liść klonu polnego Acer campestre, który umieszczony miał być na propozycji nawierzchni oraz stał się nam motywem przewodnim.
Droga od liścia do logo była zawiła, co pokażę przy etapach tworzenia. Wyszczególnię tu ważne dla mnie punkty powstawania logo.
  •   Jeśli projektuję logo z niczego, to mogę puścić wodzę fantazji i wtedy tworzę absolutny abstrakt bez powiązania z przedmiotem.
  •   Gdy logo jest dla firmy lub do konkretnej rzeczy, wtedy zwykle nawiązuję do głównego profilu działalności, ale niekoniecznie. Logo firmy może być wyabstrahowane z powiązań semantycznych między obrazem a znaczeniem.
  •   Burza mózgów.
  •   Mapa myśli, skojarzeń, pomysłów.
  •   Inspiracje.
  •   Kolorystyka.
  •   Logo z nazwy – logo z obrazu. Znakiem firmowym może być sam obraz graficzny nazwy, czyli zapis literowy. Jest to najprostsza i często tez najbardziej efektywna forma rozpoznawcza dla firmy.

Z naszego logo wyszło ostatecznie coś takiego, jednak został zmodyfikowany napis, który podzieliłyśmy na trzy poziomu (wyraz pod wyrazem), aby scalić logo w wizualny okrąg. Nie zamieszczam tutaj tej propozycji, gdyż była wynikiem pracy w parze.


tłumacz języka niemieckiego szczecin

Logo 'MONDO DI LUCE'

Mały projekcik logo dla firmy dystrybuującej oświetlenie w Polsce. Inspiracją miała tu być żarówka, światło oraz świat. To tak w dużym skrócie.
Pojawia się problem: jakie ma być logo? Skromne, przejrzyste, czytelne czy bogato zdobione? Tutaj dostałam zarzut, że moje są „typowo polskie” czyli przeładowane. Tak zwany przerost formy nad treścią. Zgodzę się w przypadku tej środkowej wersji z żarówką, w której jest świat i jeszcze druciki i tylko węża wpuścić… Bo to jest pierwsza rzecz, z której wynikała cała reszta. Dodam, że takie zarzuty miał do mnie inny grafik, który dawał pierwsze propozycje logo dla tej firmy. I właśnie efektem jego prac była moja odpowiedź, pozostawiam to więc bez komentarza.

Ale pozostałe są już tak proste, że bardziej się nie da – tak mi się wydaje. Są tak proste, że aż niechlujnie niedopracowane.
Pokusiłam się o dopracowanie tego logo poniżej, i właśnie to uznaję za skończone, choć żadne z nich nie doczekało się realizacji – to podkreślam.
To moje pierwsze próby zabawy z logiem, z kolorystyką logo i kształtem. Uważam za udane, ale warte dopracowania.

Podziel się linkiem!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...