poniedziałek, 21 listopada 2011

Muszko-łówka

 
Jak obiecywałam poprzednio, pokazuję moją muchołówkę (Dionaea). Okaz ma około miesiąca od czasu kupienia, a w sklepie był już dość wyrośnięty, miał sporo pułapek. Teraz rozwija się w niesamowitym tempie, a nawet wypuścił pęd kwiatowy, choć wcale nie jest to pora kwitnienia muchołówki. Tak naprawdę najlepiej byłoby ściąć ten pęd, bo to osłabia roślinę i może ona nawet zaniknąć, chciałam jednak zobaczyć pierwszy raz jak muchołówka kwitnie. Mam nadzieję, że przeżyje. Widzę, że obok wypuszcza też drugi, malutki pęd i ten już odetnę na pewno.

Karmię ją regularnie i w momencie, kiedy roślina dostanie nowego owada, obserwuję u niej intensywny wzrost. Nowe liście są większe i bardziej zielone. Niestety ze względu na znikome ilości słońca o tej porze roku, muchołówka ma zielone pułapki, miejscami nieznacznie czerwone (stąd wiem, że nie jest to odmiana o zielonych liściach, a czerwieniejących).

Ostatnio dowiedziałam się ważnej rzeczy. Na początku, aby pokazać komuś jak „działa” muchołówka, w drodze wyjątku, zamknęłam parę pułapek rysikiem czy wykałaczką. Wiedziałam, że robię źle, bo to osłabia roślinę, ale odstąpiłam od tej zasady. Teraz już wiem, że pułapka może się zamknąć tylko 3 do 4 razy, a bywa, że po zjedzeniu owada taka pułapka jest już bezużyteczna. Na szczęście nowe  pułapki wyrastają bardzo szybko.
 
Moja muchołówka była pierwotnie posadzona w takiej ogrodniczej osłonce. I nadal w niej jest, bo ziemia nie jest na tyle zwarta, aby ją z tej doniczki wyjąć, a roślina nie jest też dostatecznie dorosła, aby ją przesadzić, tak sądzę. Dlatego włożyłam ją do akwarium w tejże doniczce, zasłoniłam mchem i rzuciłam parę kamieni. Swoją drogą kamienie granitowe pochodzą z Giewontu i z Kościelca :) należę do tych osób, które wożą w walizkach kamienie...

To mój najciekawszy jak dotąd okaz, poluję teraz na rosiczkę i dzbanecznik. Z innych okazów, jak rozkwitnie moje Hipeastrum, to pokażę je tutaj.

4 komentarze:

  1. Ty się cieszysz, a ja się boję, że to monstrum w nocy wyjdzie i odgryzie mi jakąś kończynę...

    OdpowiedzUsuń
  2. No Kacper wiedziałem, że Śpisz bez majtek wiedziałem! :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Muchołówka zdechła... Teoria potwierdziła się w praktyce, pęd kwiatowy okazał się dla rośliny zabójczy :(

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Podziel się linkiem!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...