środa, 10 października 2012

Wycieczka! Wycieczka!

Wycieczka do kamieniołomu! Dziwne? Ponoć nie dla architekta krajobrazu. Skąd wziąć kamień i co z niego zrobić, tego mieliśmy się dowiedzieć. Poniekąd tak się stało. Po drugie ponoć, młódź studencka z wybrzeża-pojezierza nie ma takiej szansy, aby na co dzień obcować z wydobyciem kamienia i molochami, jakimi są kamieniołomy. Dlatego Dolnoślązacy! Cieszmy się, że mamy tego towaru u siebie tak mnogo. Dobra, do rzeczy :). Ucinam te nieco socjalistyczno-ludowe w tonie wstępy...

Wycieczka była do Strzegomia, do jednego z kamieniołomów, w których wydobywa się granit. Mogliśmy dokładnie dowiedzieć się jak odrywane są kilkutonowe bryły lub głazy, a następnie jak powstaje z nich kostka. Bo tam cięto granit akurat na kostkę i na krawężniki.

Następnie zwiedziliśmy stary, nieczynny już kamieniołom bazaltu, piękny, aczkolwiek piękniejsze mamy w Lubaniu - serdecznie zapraszam na "Harcerską Górę".

Na koniec mogliśmy obserwować maszyny w trakcie pracy nad obróbką wapienia, który sprowadzany jest z... I tu nie chcę kłamać, bo... zapomniałam? W każdym razie coś między Belgią a Włochami :). Było okej, ale baardzo zimno i wietrznie. Jakkolwiek przeżyłam to nowe doświadczenie, wróciłam cała, czy zdrowa to się okaże.

A! Mam ekstra suwenira z tej wycieczki! Kawałek kostki granitowej, ha-ha!

Fotorelacja:

Wejście do kamieniołomu...

Ściany kamieniołomu z naciekami, rozwiercone głazy granitu, piesa - słodki mieszkaniec kamieniołomu.

Nieczynny kamieniołom bazaltu.

Panowie artyści rzeźbiarze, pan po lewej jest profesorem i przyjechał z Warszawy, pan po prawej pochodzi ze Strzegomia. Wykonują rzeźbę łączoną: z granitu i z prawdziwych rurociągów. 

Szlifowanie i wycinanie wapienia...

A co powstaje z tego wapienia? Gzymsy, stiuki, a nawet takie piękne płaskorzeźby.Pozdrawiam serdecznie :)wynajem autokarów wrocław

1 komentarz:

  1. Pogratulować wyprawy :-) Ale te wyeksploatowane kamieniołomy, to widok trochę smutny :-( Piesa rzeczywiście słodziutka. A w ogóle gratulujemy zdjęć. Naprawdę dobre :-)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za komentarz :)

Podziel się linkiem!

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...